Forum Ratownictwo Medyczne - Prywatna Strona Ratownika Medycznego Strona Główna Ratownictwo Medyczne - Prywatna Strona Ratownika Medycznego
Ratownictwo medyczne - techniki, standardy ratownicze, sprzęt, Ratownik Medyczny - sytuacja prawna, obowiązki, uprawnienia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Aparat do sztucznego oddychania z 1971 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo Medyczne - Prywatna Strona Ratownika Medycznego Strona Główna -> Sprzęt Ratowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr
Administrator



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Sob 18:42, 03 Cze 2006    Temat postu: Aparat do sztucznego oddychania z 1971 roku

Witam!
Mam do zaprezentowania bardzo ciekawy, dzisiaj już muzealny aparat do prowadzenia oddechu zastępczego wyprodukowany w Polsce w 1971 roku.

Do aparatu dołaczona była bardzo ciekawa instrukcja Very Happy Very Happy Very Happy

SPÓLDZIELNIA PRACY CHEMICZNO-GUMOWA „F A R M O C H E M”
Lublin, ul. Turystyczna 40
APARAT DO SZTUCZNEGO ODDYCHANIA
metodą „usta-usta”






INSTRUKCJA UŻYCIA:

1.PRZEZNACZENIE

Przyrząd służy do przeprowadzenia sztucznego oddychania(natychmiast po wypadku) u ludzi znajdujących się w stanie bezdechu np. topielców, porażonych prądem itp. Może być używany tylko w atmosferze obojętnej.

2. SPOSÓB UŻYCIA

Przed przystąpieniem do ratowania poszkodowanego znajdującego się w stanie bezdechu należy wykonać następujące czynności;

1.Ciało ratowanego należy uwolnić od wszelkich ucisków pochodzących z odzieży lub przedmiotów otaczających. Najlepiej ułożyć ratowanego na kocu na równym podłożu. Jeżeli ratowany ma mokrą odzież należy ją całkowicie usunąć. Ratowanego należy wtedy okryć suchymi ciepłymi kocami. Ma to na celu zabezpieczenie ratowanego przed utratą ciepła.
2. Ratowanego położyć na plecach i głowę odchylić w bok odchylając ją lekko do tyłu. Sprawdź czy jama ustna nie posiada zanieczyszczeń. Palcem owiniętym w gazę lub miękką tkaninę usunąć zanieczyszczenia z jamy ustnej.
3. Założyć maskę tak, żeby jej owalny wylot znajdował się między przednimi zębami trzonowymi ratowanego, a specjalne jej obrzeże przyległo szczególnie do ust i zapiąć paski nagłowia. Nos ratowanego zacisnąć ściskaczem nosa.
4. Ratujący powinien włożyć cylindryczną cześć maski w swoje usta i rozpocząć rytmiczne głębokie wdechy i wydechy, około 12-16 razy na minutę. W celu zapobieżeniu zapadania się języka należy w czasie ratowania powstrzymać szczękę dolną ratowanego zapobiegając w ten sposób zapadaniu się języka. W czasie akcji ratowniczej wskazany jest masaż serca, który należy wykonywać szybkimi lekkimi uderzeniami otwartej dłoni nieco poniżej lewej brodawki sutkowej. Masaż można dokonywać tylko wtedy, gdy nie stwierdza się pracy serca i to w czasie wykonywania wydechu przez ratowanego (okres wykonywania wdechu przezratującego). Należy w tym czasie wykonywać 3-4 uderzenia.
5. Przy ożywianiu często występują uogólnione skurcze mięśni ciała (zwłaszcza u zatrutych tlenkiem węgla). Należy wtedy natychmiast rozluźnić paski nagłowia, zdjąć maskę, przerwać ożywianie i zapewnić przepływ otaczającego powietrza, nie dopuszczając do zapadania się języka.
6.Jeżeli ratowany zaczyna samodzielnie oddychać (twarz czerwienieje i [źrenice się zwężają), należy również przerwać ożywianie i uchwyconym językiem wykonywać ruchy wciągające i wyciągające język co wywiera dodatni wpływ na czynności oddychania. Nie należy zbyt wcześnie przerywać ożywiania a dopiero w tych przypadkach kiedy ratowany zacznie samodzielnie oddychać lub kiedy wystąpią wyraźne znamiona śmierci (plamy opadowe lub stężenie pośmiertne).
Uwaga!!! Przy ożywianiu zabrania się podawania doustnie jakichkolwiek środków wzmacniających. Po ożywieniu i powrocie do przytomności należy ratowanego pozostawić w pozycji leżącej podawać tlen z inhalatora.

3. KONSERWACJA

Po każdorazowym użyciu przyrząd powinien być w jak najkrótszym czasie oczyszczony i zdezynfekowany. Uwaga!!! Zanieczyszczenia zewnętrzne należy zmyć ciepłą wodą mydlaną. Dezynfekować alkoholem etylowym i suszyć w suszarce powietrznej. Zabranai się suszenia na słońcu.

4. PRZECHOWYWANIE

Przyrząd powinien być przechowywany w czystym pomieszczeniu i zabezpieczony przed nagrzewaniem się od urządzeń grzejnych i promieni słonecznych.
Lublin 1971 rok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo Medyczne - Prywatna Strona Ratownika Medycznego Strona Główna -> Sprzęt Ratowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin